Контакт-центр (0462) 616-204
 
Контакт-центр (0462) 616-204

Новини

26.07.2019 / 13:28

Законодавство зобов`язало співвласників будинків «взяти в свої руки» обслуговування газових мереж

Впродовж останніх років українське законодавство у сфері житлово-комунального господарства зазнало суттєвих змін. Зокрема, з липня 2018 року послуга з техобслуговування будинкових газових мереж стала ринковою. А з червня 2019 року Закон України «Про житлово-комунальні послуги» остаточно закріпив обов`язок власників будівель – чи то фізична особа, ОСББ чи управитель, самостійно дбати про технічний стан внутрішньобудинкових мереж.
Хто обслуговує газові труби в будинку Хто обслуговує газові труби в будинку

Аби кожна зі сторін, зацікавлених у правильній організації цього процесу, мала можливість озвучити свої позиції та аргументи, АТ «Чернігівгаз» зібрав за круглим столом голів ОСББ, представників управителів багатоквартирних будинків, органів місцевого самоврядування та "Держпраці".

ЩО ЗМІНИЛОСЯ

Тепер співвласники багатоквартирного житла можуть самостійно обирати сервісну компанію, яка буде відповідати за техобслуговування та підтримувати працездатність внутрішньобудинкових газових систем. Це всі газові комунікації, які знаходяться в будинку від крана (засувки) або фланця на вході в будинок до ввідного крану в кожній квартирі.

«Така тенденція є загальноєвропейською. У 2010 році Україна приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства. Згідно з його статутом, усі послуги, які можуть бути демонополізовані, повинні стати ринковими», - зазначив технічний директор

АТ «Чернігівгаз» Ігор Швець. – «Чернігівгаз» підтримує такі зміни. Але ми всього лише одна зі сторін, яка може надавати такі послуги. Саме ринкова конкуренція сприятиме підвищенню якості пропонованих послуг на ринку в цілому. Це також стимулюватиме і нашу компанію підвищувати якість сервісу».

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН АКТ РОЗМЕЖУВАННЯ

Перед тим як укласти договір на техобслуговування з тією чи іншою компанією, власникам, управителям або керуючим будинками потрібно підписати з Оператором ГРМ акт розмежування зон балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Цим документом визначається приналежність мереж до цього будинку.

«Наразі розмежувалися лише 45% житлового фонду області, решта – затягують процес. Наголошуємо, даний акт необхідно підписати з АТ «Чернігівгаз», адже це є прямою вимогою законодавства. Він потрібен для того, щоб встановити чітку межу між газовими трубами, які належать мешканцям будинку, і мережами, які обслуговує газорозподільна компанія. Як правило, межа балансової належності знаходиться на крані (засувці) на вході в будинок, тобто на першому пристрої, що перекриває подачу газу. Однак, діючий Кодекс газорозподільних систем, не забороняє змінити цю межу за домовленістю сторін», - повідомив головний інженер АТ «Чернігівгаз» Євгеній Денисенко.

КОМУ НАЛЕЖИТЬ ПРАВО ПІДПИСУВАТИ ДОГОВІР

З огляду на той факт, що система газопостачання є об'єктом підвищеної небезпеки, зрозуміло, що співвласники будинку самостійно не можуть здійснювати обслуговування такої системи. Для цього потрібно укладати договір на технічне обслуговування/поточний ремонт ВБСГ із суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт. Укладання таких договорів передбачено Кодексом ГРС (пункт 2 глави 1 розділу III), положеннями законів України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189 та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Після підписання акту розмежування співвласники зможуть зіставити ринкові ціни на обслуговування і отримати пропозиції від підрядників. Разом з тим, варто зазначити, що внутрішньо будинкові газові мережі є загальним і неподільним майном, тобто вся мережа є єдиною і не передбачає розподілу між власниками. І тому на її обслуговування має укладатися колективний договір.

Згідно зі ст. 14, ч. 4 закону «Про житлово-комунального господарства» такий договір співвласники можуть уповноважити підписати:

  • співвласника багатоквартирного будинку
  • управителя багатоквартирного будинку
  • орган управління співвласників
  • правління житлово-будівельного кооперативу
  • іншу фізичну або юридичну особу, уповноважену рішенням співвласників.

З підписанням договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж відбувається передача відповідальності підрядній організації за їх безпечну експлуатацію. Адже безпека, перш за все, в інтересах співвласників всього будинку, а керуючий або ОСББ є їх представником.. В свою чергу відповідальність за виконання умов договору з підрядною організацією покладається на співвласників житла.

ЦІНА ПИТАННЯ

Одним з питань, що, звичайно, турбувало учасників круглого столу – у скільки ж обійдеться мешканцям ця послуга.

«Оціночна вартість технічного обслуговування багатоквартирного будинку коливатиметься від 10 до 15 гривень на місяць з однієї квартири. Відповідно на рік  - від 120 до 180 грн. Разом з тим, заміна та ремонт газового обладнання, відключаючих пристроїв на мережах не входять до поняття технічного обслуговування і забезпечується власником на окремих договірних засадах», - поінформував директор з капітального будівництва  АТ «Чернігівгаз» Дмитро Сдобнов.

Загалом вартість робіт залежатиме від їх виду та обсягу – протяжності мереж, кількості приладів, їх типу та періоду обслуговування, і розраховуватиметься індивідуально для кожного клієнта.

ПІДВОДНІ КАМЕНІ

Слід зазначити, що до цього часу фахівці АТ «Чернігівгаз» не замовчували щодо майбутніх новацій у сфері техобслуговування мереж, і неодноразово акцентували на цьому увагу споживачів та управляючих компаній. На жаль, механізм реалізації усіх вимог прописаний законодавством не чітко, містить ряд колізій і тим самим створює поле для суперечок та різного бачення ситуації. Дотепер нові обов`язки викликають у представників об’єднань багато питань і нерозуміння, чому саме вони мають за це відповідати.

Проблема 1

Представники ОСББ та управителі будинків наполягають на відсутності у них повноважень для підписання актів розмежування, а також договорів на обслуговування мереж. Крім того, вони не бажають брати на себе відповідальність за внутрішньобудинкові мережі, вказуючи на те, що ці мережі не знаходяться у них на балансі, й відповідних документів про це вони не мають.

По-перше, варто зауважити, що на балансі оператора ГРМ ці мережі також ніколи не були. Вони завжди знаходилися на балансі місцевих рад та експлуатаційних організацій - ЖЕКів. По-друге, кошти на їх обслуговування останні 5 років не закладаються в тариф на доставку газу. По-третє, зрівнялівка в послугах, яка існувала раніше, не враховуватиме потреб газових мереж окремого будинку.

Проблема 2

З незрозумілих причин в актах передачі багатоквартирних житлових будинків ОСББ та управителям від місцевих рад та ЖЕКів газові мережі часто відсутні. Але згідно законодавства, у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, попередній балансоутримувач повинен відновити ці документи за свій рахунок протягом півроку з моменту реєстрації об'єднання (ст. 6 закону «Про ОСББ»).

«Звичайно, перш ніж вийти на ринок в пошуках постачальника послуги, співвласники внутрішньобудинкових мереж повинні знати які газові комунікації належать дому. Для цього вони мають запросити відповідні документи в виконкомах міських рад або безпосередньо в ЖЕКах. Зі свого боку, АТ «Чернігівгаз» максимально сприятиме отриманню копій технічної документації, яка є в наявності у компанії», - наголосив Дмитро Сдобнов.

НАВІЩО І КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО

Зрештою, в «Чернігівгазі» впевнені, що вільний ринок послуг дає співвласникам багатоквартирних будинків право вибору, а значить - народжує конкуренцію. Вони можуть вирішити, які роботи для них є пріоритетом, яке обладнання або комплектуючі використовувати для ремонту власних мереж. Адже можна поставити дешеву запірну арматуру, яка прослужить кілька років, або ж дорожчу і більш якісну, яка буде надійно працювати десятиліттями. А в застарілій «радянській» моделі подібного вибору не було.

«Сьогодні ми зробили спробу певною мірою проконсультувати управителів та голів ОСББ щодо їх подальших кроків і запропонувати механізми виходу із ситуації. Судячи з реакції на новації, управителі скористатися ними поки не поспішають. Час спливає, опалювальний період наближається, а обслуговування мереж своїх будинків власники відкладають на невизначений термін. Але не варто забувати про небезпеку газу і наслідки. Житловий фонд міста досить старий, роботи з модернізації практично не фінансувалися і носили епізодичний характер, тому мережі та обладнання зношені і без їх обслуговування ніяк не обійтись. В першу чергу заради безпеки самих мешканців», - підсумував Ігор Швець.

В компанії запевнили, що подібні заходи проводитимуть і надалі. В планах – відвідати найкрупніші міста області.